Černý teriér Černý teriér

Klub chovatelů a přátel ruských černých teriérů v ČR

ČLEN FCI PROSTŘEDNICTVÍM ČMKU
Černý teriér

Výchova a výcvik

...Ač na to někteří lidé i chovatelé bohužel zapomínají, Ruský černý teriér byl, je a snad i nadále bude pracovním psem (pro práci bylo toto úžasné plemeno přece vyšlechtěno). Protože práce by měla být pro Černyše přirozenou potřebou, má se mu nedostatek činnosti nahradit alespoň základním výcvikem. Bez výcviku je, jako ostatně každý pes, špatně zvladatelný.

Při výcviku musíte mít na mysli některé jeho povahové zvláštnosti. Černyš je individualista a proto nesmíme slepě postupovat podle vžité šablony, používané u Německého ovčáka. Černyš je velice inteligentní plemeno, je velmi bystrý, velice rychle chápe a jednou naučené cviky nezapomene, ani když se s ním neopakují. Je nutno dávat pozor zvláště na hlasovou intonaci protože Černyš citlivě reaguje i na slabý náznak zloby. Hrubé násilí nepoužívejte v žádném případě. Nikdy tím nedosáhnete správného vykonání cviku, nýbrž nedůvěry psa k Vám a zatvrzelosti. Pes Vám po tělesném trestu vyloženě zdřevění. Není to známkou měkké povahy, či bojácnosti, naopak. Černyš je uražen a zklamán. Již pouhé zvýšení hlasu je pro něj dostatečně velkým a nepříjemným trestem. A určitě chvíli potrvá, nežli jej opakovaným chválení dovedete do správné nálady.

Povely které učíte, párkrát opakujte, hodně psa chvalte a při správném vykonání projevte vekou radost (popleskávání po hrudi, hlazení po těle atd.) a psa odměňte pamlskem či si s ním pohrajte (míček, pešek). Výcvik vyžaduje trpělivost, důslednost a sebeovládání. Rovněž i nápaditost při vymýšlení takových metod výcviku, které psa baví a nenásilnou formou ho naučí žádanému cviku. Neustálým opakováním tzv. “Ohluchne”. Přestože přesně bude vědět co má dělat, bude nepřítomně civět mimo Vás či si lehne apod. Proto cvik opakujte pouze několikrát a přejděte k něčemu novému. I když nebude provedený cvik zcela perfektní, časem jej vypilujete, protože u Černyše druhý den navážete, tam kde jste včera přestali. Nemusíte se bát, že by něco zapomněl. Černyš je opravdu velmi inteligentní a možná zjistíte, že definice vychytralý, je to pravé. Jedno pravidlo pro čerty typické: Černyš se dá ukecat či přemluvit. Skutečně, pokud máte problém a pes se Vám zasekne, mluvte, mluvte, mluvte. Nakonec ho ukecáte. Stane se, že pes něco odmítá nebo nechce poslechnout (je-li pro něj něco nového či nestandardního) a tehdy musíte Vy přijít a dokázat ho přemluvit. Nikdy nenuťte psa k něčemu hrubým násilím, nýbrž laskavě „vysvětlujte a povídejte“. Nakonec ho získáte – neodolá možnosti udělat Vám radost když o ni tak dlouho škemráte:))

Nutno ještě podotknout, že u štěňátka Ruského černého teriéra, stejně jako u všech štěňátek obecně, je velice důležitá SOCIALIZACE! ..Podmínky, ve kterých bude malý Černýsek vyrůstat, budou spoluutvářet jeho povahu a budou se velmi výrazně odrážet v jeho celkovém chování a ovlivní tak i jeho schopnost pro pracovní využití..

Zásady platné pro výchovu a výcvik:

  1. Výchova i výcvik závisí na kladném vztahu člověka ke psu
  2. Každý pes má jinou povahu, kterou je nutno vystihnout, abychom špatným přístupem psa nekazili
  3. Každá výchovná metoda je psu ze začátku cizí a nesrozumitelná: člověk musí být trpělivý a nechtít všechno hned (Řím také nepostavili za den)
  4. Výchova a výcvik musí být založeny na tom, aby pes pokládal za příjemné a pro sebe výhodné to, co po něm žádáme a za nepříjemné a pro sebe nevýhodné to, co mu zakazujeme
  5. Vždy postupujeme od cviků jednoduchých ke složitým
  6. Nikdy nesmíme zapomenout psa při výcviku pochválit a odměnit, základem výcviku je motivace a správná a správně načasovaná odměna.
  7. Trestáme uváženě a přiměřeně prohřešku: Trest nemá být pro psa bolestí, ale rozčarováním!!!
V případě zájmu o pomoc s výcvikem (základní ovladatelnost, stopy, poslušnost, nácvik obrany - sportovní i služební kynologie či střežení objektů a osob, nebo záchranářský výcvik) se na mne obraťte!

Kateřina Němečková - Era Draggo FCI, katka.nemeckova@seznam.cz, tel: 603830768


Dělítko novinek Dekorace

 

Naši významní partneři:

Psí krása Grooming Salon - profesionální úprava RČT. Salon poskytuje členům našeho klubu slevu 10% na komplexní úpravu psů plemene RČT.

Psí salon

Upozornění

Vše co tvoří obsah webových stránek je autorským dílem a je tudíž chráněno autorským zákonem. Zdroj: http://technet.idnes.cz Veškerý obsah a informace, obsažené na tomto webu jsou vlastnictvím našeho spolku a podléhají ustanovením autorského zákona č. 121/2000 Sb.! Bez našeho souhlasu nelze z tohoto webu kopírovat, rozmnožovat, zveřejňovat, vytvářet odvozená díla, převádět ani prodávat žádné informace. Při porušení našich autorských práv se budeme domáhat ochrany zákonnou cestou. Výbor KCHPRČT v ČR, z.s.