Čistokrevného psa bychom měli začít připravovat psa zhruba ve stáří 8 až 9 týdnů. Na první pohled se zdá, že se od psa nechce až tak příliš mnoho, ukázat skus, zuby a předvést exteriér v klidu a za pohybu. Ale není to až tak jednoduché. Psi bývají na takovýchto akcích často neklidní, nechce se jim stát, nejraději by běhali všude možně, nebo by si naopak chtěli lehnout. Někdy se stane, že mladí psi se chovají vůči porotcům nebo svým soupeřům agresivně, za což mohou být vyloučení. Co z toho tedy plyne?
Budoucí účastník výstav by se měl naučit snášet klidně neznámé pachy a zvuky, neobvyklé osvětlení a další okolnosti.
Trénink na výstavu začínáme, když si štěně zvykne na vodítko a obojek (zhruba kolem 2 měsíců).
Nejvhodnější je učení napodobením, tzn. že pes se učí na příkladu jiných. Jako vzor bychom měli mít dobře vychovaného a klidného psa.
Poté, co štěně umí chodit na vodítku, naučíme ho reagovat na povely "Stát!" nebo "Stůj!". Nesmíme také zapomenout, aby si osvojilo správný "výstavní" postoj: zadní končetiny mírně vzadu, jedna trochu dále, přičemž by měly být v jedné linii s předními končetinami. Přední končetiny jsou paralelně vedle sebe na šířku ramen, tlapy mírně šikmo od sebe, směřují dopředu. Pokud štěně plochu končetin změní, napravte mu je a zopakujte povel "Stůj!"Nezapomínejte na pochvalu. Délku stání postupně prodlužujte. Tuto „lekci“ doporučujeme několikrát opakovat, třeba i během vycházky.
Současně psa naučte ukazovat zuby a skus. Posaďte jej vedle sebe. Jednou rukou mu podržte spodní čelist a prsty druhé ruky mu obnažte sevřené zuby zepředu a ze strany.Nesmíte mu však přitom stlačit nos a vůbec používat násilí - to by se mu nelíbilo a mohl by vás pokousat.
Pes by se měl na výstavě také elegantně pohybovat. To ovšem nemůžeme vyžadovat od štěňat mladších 7 měsíců - u nich do tohoto věku probíhá zrychlený růst všech tkání, v důsledku čehož se pohybují poněkud neohrabaně. Ovšem ani na první „štěněcí“ výstavě by váš svěřenec neměl při běhu poskakovat, kousat vás do nohy nebo se dokonce vytrhnout z vodítka.
Správný typ chůze pro většinu psů je KLUS: střídavá výměna diagonálních končetin (levá zadní + pravá přední a pravá zadní + levá přední). Mimochodná chůze (končetiny jedné strany jdou napřed a naopak) je pro černé teriéry nepřípustná.
Na závěr ještě jedna poznámka: je ve vašem vlastním zájmu ukázat psa na "show" ve vší parádě. Proto je lepší se výstavy vzdát, než tam předvádět psa, který není ve formě (je po nemoci, feny po vrhu nebo při hárání atd.).
Není vhodné koupat černého teriéra těsně před výstavou. Poslední koupání by mělo být tak 2 týdny před akcí. Těsně před výstavou stačí umýt ozdobnou srst na hlavě a končetinách. Na tělo můžeme použít obyčejný kartáč s hrubými štětinami. Pokud máte svého svěřence dát do pořádku v zimním období, použijte raději suchý šampón, aby se pes po koupeli nenastydl. Těsně před výstavou přetřete srst psa hedvábným hadříkem nebo kouskem sametu, aby se leskla. Posledním krokem může být trocha vazelíny či mastného krému na špičku nosu a drápy.
Měli by jste se pohodlně obléct a obout si obuv s pevnou podrážkou, jelikož budete běhat se psem v kruhu. Nezapomeňte držet psa při vedení zleva od sebe.
Když přijdete na řadu, přimějte vašeho psa stát v naučeném výstavním napjatém postoji. Po úvodním kole komise zhodnotí zuby, oči, strukturu a kvalitu srsti a pohlavních orgánů (u samců). Potom by jste se měli se psem proběhnout, aby mohli odborníci posoudit jeho pohyby. Je však třeba vzít v potaz, že běhání v kruhu není jen psí záležitostí - také majitel by měl mít dobrou fyzickou kondici a přizpůsobit se tempu svého svěřence.
Po posouzení se vraťte na místo a čekejte na závěrečně hodnocení. Váš pes však musí mít stále výstavní postoj. Co když se na něj nějaký člen komise náhodou zrovna podívá?!
Poslední připomínka - pes by měl cítit radost z pobytu na výstavě. Není pro něj podstatné, jestli zvítězí, nebo ne. Majitel by měl v případě neúspěchu zachovat klid, důstojně se smířit s porážkou a poblahopřát vítězi. Vždyť přece hlavní hodnota psa nespočívá jen ve vyznamenáních a titulech!!!
Psí krása Grooming Salon - profesionální úprava RČT. Salon poskytuje členům našeho klubu slevu 10% na komplexní úpravu psů plemene RČT.
Vše co tvoří obsah webových stránek je autorským dílem a je tudíž chráněno autorským zákonem. Zdroj: http://technet.idnes.cz Veškerý obsah a informace, obsažené na tomto webu jsou vlastnictvím našeho spolku a podléhají ustanovením autorského zákona č. 121/2000 Sb.! Bez našeho souhlasu nelze z tohoto webu kopírovat, rozmnožovat, zveřejňovat, vytvářet odvozená díla, převádět ani prodávat žádné informace. Při porušení našich autorských práv se budeme domáhat ochrany zákonnou cestou. Výbor KCHPRČT v ČR, z.s.