Černý teriér Černý teriér

Klub chovatelů a přátel ruských černých teriérů v ČR

ČLEN FCI PROSTŘEDNICTVÍM ČMKU
Černý teriér

Jak správně koupat

Mohlo by se zdát, že vykoupat psa není žádná věda a nijak zvlášť důležitá věc. Věnuji se úpravě všech plemen profesionálně. Kromě česání je velice důležité, jak je pes vykoupaný, aby mohl být kvalitně upraven.

Základem před koupáním je psa pořádně rozčesat a vykartáčovat.Pokud si někdo myslí, že chuchvalce co se vytvořily na pejskovi se vykoupáním rozpustí a ztratí, je velký omyl.Když namočíte psa, který má na sobě odumřelou, uvolněnou a nevyčesanou srst,docílíte toho, že ho už jen stěží někdo učeše. Mrtvá srst se slepí a zacuchá do zdravé.

Máme tedy učesaného pejska. Pokud si nejsme jistí, že mu nenalijeme vodu do uší, můžeme mu tam dát smotek vaty.Postavíme ho do vany a pořádně ho sprchou namočíme. Děláme to tak, že sprchou jezdíme po těle. Voda by měla být spíš vlažná, příliš teplá voda srst ničí.

Do láhve si připravíme rozředěný šampon, asi na 5 dílů vody 1 díl šamponu,nebo podle návodu. Podle mých zkušeností moc nezáleží na druhu šamponu, většinou výsledek je stejný. Jen by to měl být šampon určený pro psy a ne pro lidi. Já používám šampon s norkovým olejem prodávaný pro salony.

Začneme šamponovat hlavu a fousy a pokračujeme na celé tělo, nakonec si necháme nohy. Pokud pes není moc špinavý stačí šamponovat jen jednou.

Nejdůležitější na celém koupání je všechen šampon vymýt. Opět jezdíme sprchou po těle a druhou rukou si pomáháme. Vodou nešetříme, splachování šamponu trvá dlouho a je potřeba hodně vody. Pokud nespláchneme psa pořádně je srst potom matná,lepí se a špatně se češe. Můžete srst ještě ošetřit kondicionérem, ale i ten musíte dokonale spláchnout. Já používám na ošetření srsti spray POLISCH od firmy BIO GROOM. Tento přípravek se nanáší na mokrou srst po koupání a už se neoplachuje.Usnadňuje rozčesávání a srst je po něm lesklá.

Pokud jdete na stříhání nebo na výstavu je vhodné psa vyfénovat. Můžete srst nechat proschnout volně a fénovat až vlhkou srst. Fén nastavíme tak, aby vzduch nebyl příliš horký. Kromě toho, že by to psa pálilo, tak by jsme mohli srst spálit a ta by se pak ulámala. Fénujeme srst proti směru růstu od půlky hřbetu k hlavě a po růstu srsti od půlky k ocasu.Nohy i stehna fénujeme nahoru. Boky a hrudník fénujeme také nahoru k hlavě. Pokud máme takto upraveného psa, bude se dobře stříhat a konečný výsledek bude mnohem lepší než u psa, který není správně vykoupaný.

Ennie Kettfar před stříháním Ennie Kettfar  po úpravě

Ennie Kettfar před stříháním a po úpravě.

tak vypadá černý teriér, když se celý rok nečeše a nestříhá tak vypadá černý teriér, když se celý rok nečeše a nestříhá

Tak vypadá černý teriér, když se celý rok nečeše a nestříhá.

Česání

Česání není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Musíme mít kvalitní hřeben a kartáč, na každou srst je určen jiný, ale o tom psát nebudu, určitě vám poradí v prodejně nebo přímo v salónu. Většina pejsků česání moc rádi nemají, najdou se i takoví, kteří to přímo nenávidí. Pokud máme pejska s delší srstí česání se nevyhneme, tak je nejlepší začít hned u štěněte, když je srst ještě krátká a pejska to netahá. Pejska si postavíme na stůl, aby nám nemohl utíkat. Nejprve srst kartáčujeme po i proti směru růstu. Jednou rukou si srst nadzvedáváme a kartáčujeme po vrstvách, abychom se dostali až ke kůži. Když máme psa pořádně učesaného kartáčem, přijde na řadu hřeben. Zase češeme po i proti směru růstu srsti. Hřeben by měl hladce projíždět aniž by se zasekával za neučesanou srst. Pokud se to stane podržíme si chuchvalec srsti v prstech a opatrně hřebenem rozčešeme. Zvlášť si dáme pozor na místa, kde se srst cuchá nejvíce. Jsou to místa pod paží předních tlapek, mezi zadníma nohama a za ušima. Při česání dbáme na to abychom pejska nečesali moc hrubě a kartáčem ho neškrábli. Frekvence česání by měla být aspoň jedenkrát týdně a vždy před koupáním.


Dělítko novinek Dekorace

 

Naši významní partneři:

Psí krása Grooming Salon - profesionální úprava RČT. Salon poskytuje členům našeho klubu slevu 10% na komplexní úpravu psů plemene RČT.

Psí salon

Upozornění

Vše co tvoří obsah webových stránek je autorským dílem a je tudíž chráněno autorským zákonem. Zdroj: http://technet.idnes.cz Veškerý obsah a informace, obsažené na tomto webu jsou vlastnictvím našeho spolku a podléhají ustanovením autorského zákona č. 121/2000 Sb.! Bez našeho souhlasu nelze z tohoto webu kopírovat, rozmnožovat, zveřejňovat, vytvářet odvozená díla, převádět ani prodávat žádné informace. Při porušení našich autorských práv se budeme domáhat ochrany zákonnou cestou. Výbor KCHPRČT v ČR, z.s.