Černý teriér Černý teriér

Klub chovatelů a přátel ruských černých teriérů v ČR

ČLEN FCI PROSTŘEDNICTVÍM ČMKU
Černý teriér

Úprava

Chcete mít Nejlepšího psa na světe, ale váháte nad pořízením kvůli srsti?

Doufám, že Vám moje povídání ulehčí rozhodování.

Jelikož jsem poslední dobou byla tak trochu mimo dění jak klubu, tak výstav a teprve po dlouhé době mám opět štěňátka, rozhodla jsem se pro téma poněkud neodborné a to „Jak nejlépe oholit čerta“.

Vlastním salon pro psy, věnuji se stříhání více jak 10 let, denně se setkávám se psy tak zacuchanými až kolikrát nepoznám, kde pes začíná a kde končí. Jak se to týká čerňasů vám hned přiblížím.

Když jsem předávala svá první, druhá, a další štěňata, kladla jsem vždy novým majitelů na srdce, že pejsky musí často česat a stříhat, a že pokud je to černý teriér má tak také vypadat a je důležité, aby měl střih, jak má být. Většinou to dopadlo tak, že i když se snažili a přišli po nějaké době na stříhání, bylo to často opravdu na oholení nebo na několikahodinovou práci s česáním.

Noví majitelé se obvykle česat naučí, ale častěji ne. Jsou to lidé hodně zaměstnaní a psa si pořídí jako kamaráda a rodinného psa a česání je obtěžuje a tak to dopadá tak, že ho nechají jak je a jednou za rok přijde hrouda srsti, kterou je komplikované i oholit.

Postupem let jsem přehodnotila svoje priority a došla k závěru… „Raději šťastný, než krásný“. Většina lidí si pořídí čerňase kvůli povaze. Je ale pravdou, že se jim zalíbí na obrázku, nebo na výstavě ostříhaný tak jak má být, ale to je později pro ně vedlejší. A spousta jich vám taky řekne… „ČT už nikdy kvůli srsti!„.

Je to škoda, protože podle mého názoru je to plemeno opravdu všestranné a dokonale se hodí jako rodinný pes do bytu, protože nelíná anebo i jako pes upotřebitelný v práci, jako hlídací a strážný, může být venku i doma, prostě se přizpůsobí čemukoliv, aby udělal svému pánovi radost.

V současné době, když přijdou zákazníci na stříhání, nabízím jim kromě střihu výstavního i praktický střih na krátko s delší srstí na nohou a s delšími vousy anebo kompletně oholeného psa. Většina řekne, že je ani nenapadlo, že by to takhle může být a jsou vždycky spokojení a často mají ke psu mnohem blíž, protože nemá neustále mokré vousy, které všude strká, nemusí se po každé procházce dlouze mýt a nepadají z něj nečistoty a samozřejmě odpadne česání, které je velmi náročné na čas a stresující jak pro psa, tak i pro majitele. Jeden z mých zákazníků mi sdělil, že ke se na psa skoro nemůže ani podívat, protože má neustále špatné svědomí, když jde na procházku myslí na to, že ho měl raději česat a když jej češe, tak přemýšlí o tom, že ho připravil o procházku. Vyřešili jsme to zkrácením delky srsti na minimum a oba jsou nesmírně štastní, chodí cvičit i na dlouhé procházky do lesa a pes je stále upravený.

Když jsem předávala svá poslední štěňátka, tak jsem majitele poučila, že pokud nebudou chodit na výstavy, bude jak pro ně, tak i pro psa lepší, když budou psa nechávat stříhat na krátko. Všichni jsou mnohem spokojenější a myslím si, že do budoucna toto plemeno jistě nevymění.

Pokud se zvolí správný střih na krátko, je možné asi po třech měsících upravit psa opět výstavním střihem. Pokud se zvolí kompletní oholení, trvá dost dlouho, než narostou vousy a ofina, pak navrácení k původnímu výstavnímu střihu může trvat více než rok.

Mám i takové klienty kteří chodí jednou měsíčně, psa si nechají vykoupat, vyčesat a zastřihnou. Je to sice finančně náročnější, ale pes je stále upravený vyčesaný a krásný společník.

Dělítko novinek Dekorace

 

Naši významní sponzoři:

Zasklení balkonů