Černý teriér Černý teriér

Klub chovatelů a přátel ruských černých teriérů v ČR

ČLEN FCI PROSTŘEDNICTVÍM ČMKU
Černý teriér

KULT VÝSTAV ANEB JAK TO BÝVÁ U NÁS - S TROCHOU NADSÁZKY...

VÝSTAVA

Kult vystav_1 …Sladce lahodí tohle slovo uchu pejskaře. Zkušený se těší na přátele a známé, které dlouho neviděl, začátečník předjímá, sní, doufá…?!?, nervuje se a připravuje sebe i psa…

Měsíc před „Velkou událostí“ máte dojem, že na celém širém světě není krásnějšího představitele plemene, než máte doma vy. Za čtrnáct dní vám sem tam probleskne hlavou, že by někdo mohl být i lepší než vy. A pár dní před výstavou jste si již téměř jisti, že všichni konkurenti budou lepší než vy… Proč??? Na nevhodném místě jste spatřili vyčuhující chomáček srsti a z toho jste vyvodili, že by vašemu svěřenci nejspíš slušela úplně jiná hlava, delší ocas a kudrnatější srst…

Výstava je skutečně kynologickým svátkem. Je to svým způsobem rituál se vším, co k němu patří, rituál značně individuální a významný. Pokusme se přiblížit si ho s trochou nadsázky…

SOBOTNÍ ODPOLEDNE

Odpočali jste si po obědě a s přílivem nových sil jste odhodlání vašeho zpustlého psího přítele hodit do gala!! Ještě si vzpomenout kam jste před čtvrt rokem uložili hřebeny!!

Je pozdní večer – pes je konečně rozčesán (přesněji oškubán), nacpán do vany a začíná první velká akce.

KOUPÁNÍ

Bad priprava na vystavu Kult vystav_3_Aja Kult vystav_4 Aja Rituál skládající se z několika velmi významných kroků. Prvním je důkladné namočení zvířete při němž vaše spádová vodárenská společnost vyhlašuje stav nouze a připojuje váš vodovodní řad k nouzovému zdroji. To vás však nemůže odradit a se zápalem lijete na psa litry toho nejlepšího šamponu a balzámu a další hektolitry vody. Pak voda na růst srsti a vyrovnání Ph, následně zabalit poloutopené zvíře do ručníků a osušek… Nejlépe sedmi – šťastné to číslo!!! A pak gel na vousy, pěna na srst – a pes může na stůl. Přichází druhá velká akce.

SUŠENÍ

Kult vystav_5 aja Nekonečný tok vlažného suchého vzduchu odfukuje nešťastného psa ze stolu, ten však mužně odolává a myslí si svoje o nekonečné lásce ke svému milovanému pánečkovi. A vy ve snaze narovnat si bolavá záda a rozhýbat namožené ruce začínáte přemýšlet o smyslu psích výstav… Ruce s kartáči vám kmitají a nekonečné přívaly vzduchu dovršily dílo a uvedly psa do stavu suché obrovské koule chlupů. Byt se nachází v odpovídajícím stavu: kaluže vody na podlaze pomalu usychají a chomáče chlupů se nachází všude – v květináčích, v hrnci s polívkou, v dětské školní brašně i ve vycházkových ponožkách. Jsou zkrátka VŠUDE! A pes? Ten se za celou dobu stihl setkat s astrálem, upadnout do nirvány a teď se snaží postavit se na všechny čtyři nohy (po předešlých rituálech se majiteli doporučuje zkontrolovat, zda se tyto nachází na původním místě v nezměněném stavu!!!) A na řadu přichází třetí akce – tajná, nejtajnější.
STŘÍHÁNÍ

Kult vystav_6 Arielka Stůl byl přesunut na nejosvětlenější místo bytu. Byly spuštěny rolety a zataženy závěsy aby bylo tajemství perfektního střihu zachováno v největší tajnosti a špioni od konkurence utřeli nos!!! Na řadu přichází opět gely, pěny a laky, poté strojek a nůžky a zase lak. Tady a tůhle přistřihnout, jinde vyholit a nakonec ten zázrak ztvrdit lakem. Prskající a pšíkající pes se s lomozem zklátí ze stolu a vy se ještě pokocháte pohledem na dokonalé dílo!!

A NYNÍ POZOR!

Svoji pozornost obraťte k hodinám. Je-li na nich méně než tři ráno, znamená to, že jste některou z etap rituálu ošidili a doporučuje se vám celou akci zopakovat znova!!

Ale my předpokládejme, že jsou čtyři hodiny ráno. Leháte si nebo spíš praštíte sebou do postele a snažíte se opět si narovnat bolavá záda a ruce. Předtím jste ovšem neopomněli zafixovat nezodpovědné zvíře stěhováckými popruhy k lustru, aby si nepoškodilo neodborným zásahem do srsti dokonalou fazónu střihu!!

Před sebou máte dvě hodinky spánku… Nestíháte ani usnout a v tom

BUDÍK. 6.30 !!

Kult vystav_7 Čtvrt hodiny jste zaspali!! Poplach!! Letíte do kuchyně postavit na kafe a pro řeznický nůž, kterým odříznete totálně zmatené a nevinné zvíře od lustru. To se s rachotem a nechápajícím výrazem zřítí k zemi… Neohlížejíc se na takové malichernosti a s dusotem hodným stáda mamutů se řítíte po bytě. Rychle přemýšlíte, co jste zapomněli. Jistě – předváděčka!! Ta co vám nosí štěstí je ta, která vám a vašemu svěřenci přinesla první velký úspěch – titul „Nejlepší štěně“ na oblastní výstavě v Kardašově Řečici. Jen ta je ta správná. Sice už na dvou přetržených místech opravena neúhledně vypadajícími uzly, ale bez ní jet nemůžete!!

A rychle oblékat a učesat. Pak poberete automatickými pohyby doklady, dobroty a vodu (samozřejmě pro psa nikoli pro sebe!!!), klec, stolek a fén – celková hmotnost zavazadel dalece přesahuje 40 kg. Stejně automaticky zapomenete hřebeny, jídlo a pití pro sebe. Nakonec připnete vodítko k obojku ospalého a zcela zmateného zvířete a ob dva schody se řítíte do auta. Pes – nyní již zcela smířen se svým osudem – si dá říct a dokonce ani při dlouhé cestě autem dokáže nepříliš zvalchovat svoji výstavní frizúru!!

Konečně jste dorazili na místo. Vyložíte náklad i psa z auta a zmateně lítáte po výstavišti ve snaze najít svůj kruh. Když se vám konečně poštěstí tak zjistíte, že místo u zásuvky již bylo obsazeno cizáckými uchvatiteli, kteří na místo konání dorazili v průběhu hluboké noci! Jadrně si ulevíte na jejich adresu a smíříte se s tím, že finální úpravy budete muset provést bez fénu. Tak rozbijete svůj tábor poblíž kruhu a otupělého psa vyžducháte na stůl a začnete česat. A češete a češete a češete – přitom je jedno, jestli půjdete do kruhu za hodinu nebo za dvanáct hodin od příjezdu… Výsledkem tohoto snažení je, že jste v mžiku chlupatější než váš svěřenec, nicméně máte před sebou špičkově připraveného psa.

Přišla na vás řada!! Vletíte do kruhu, oběhnete několik koleček… A srdce vám přestává tlouct s příchodem verdiktu rozhodčího… A JE TO TADY – s jekotem připomínajícím válečný pokřik náčelníka komančů se řítíte kruhem na vysněné první místo!!!!!!! Vaše radost nezná mezí. Užíváte si naplno svých 15 minut slávy!!!      JENOM…?!?

…vyvstává pouze jedna otázka:      Co na to všechno ten PES???

© Natálie Bezvodová

Kult vystav_8 Charli

Dělítko novinek Dekorace

 

Naši významní sponzoři:

Zasklení balkonů >
Najdete nás také
na FacebookuArchiv časopisu PPČ


Tvorba www stránek pro chovatele - Šárka Nováková